بررسی و انتخاب اجاق گاز + لیست بهترین اجاق گاز های سال 99

 • 20 شهریور 1399
 • 0 نظر
 • admin

خرید اجاق گاز که یکی از مهم‌ترین لوازم آشپزخانه محسوب می‌شود و وجود آن در آشپزخانه بسیار ضروری است باید با دقت بسیار زیادی انجام شود. شما باید قبل از خرید هر محصول و استفاده از آن، ابتدا اطلاعات کاملی را درباره آن به دست آورید و سپس با داشتن خریدی مطمئن و آگاهانه، از ماندگاری و کیفیت آن اطمینان خاطر کامل داشته باشید. ما در این مقاله، قصد داریم انواع اجاق گازها و ویژگی‌های آن‌ها را به‌منظور آشنایی شما با این محصول از لوازم آشپزخانه معرفی کنیم.

 

اجاق گاز

انتخاب درست یک اجاق گاز، بستگی به فضایی دارد که شما در آن مکان مشغول به آشپزی می‌شوید و ازآنجایی‌که خانم‌ها زمان زیادی را در طول روز در آشپزخانه سپری می‌کنند، باید از لوازم آشپزخانه باکیفیت برخوردار باشند و تمام خریدهای خود را، به‌صورت آگاهانه انجام دهند. نکته مهم دیگر که درباره خرید اجاق گاز اشاره می‌شود، این است که سوختی که شما در گاز در اختیار دارید، به‌صورت طبیعی یا گاز مایع خواهد بود و شما باید با توجه به میزان آشپزی، مهمانی و استفاده از این محصولات، اجاق گاز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پس از پیشرفت روز افزون تکنولوژی، امروزه اجاق‌گاز های گوناگون به دو صورت برقی و گازی تولید می‌شوند که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های مختلف مانند صفحه‌ای، توکار و معمولی هستند؛ نوع برقی این محصول، با داشتن ظاهری شیک به‌جای استفاده از پیچ‌های معمول از صفحه‌های لمسی دیجیتال استفاده می‌کنند که دارای ایمنی زیادی از نظر انتشار گاز است و هنگام پخت و پز با توجه به قدرت بالایی که دارد، سرعت پخت و پز را افزایش می‌دهد.

اما نوع دیگر آن‌ها که اجاق گاز ایستاده است، دارای فر بوده و تعداد شعله‌های آن‌ها ۴ یا ۵ عدد است. همچنین این محصول، گزینه‌ی مناسبی به‌جای استفاده از محصولات فر دار به‌حساب می‌آید و پس از پیشرفت و گسترده شدن این کالا، جای اجاق گازهای توکار را نیز گرفته است.

اجاق گاز معمولی

نام دیگر اجاق گازهای معمولی، مبله است و انواع آن به دو نوع اجاق گاز فر دار و بدون فر تقسیم می‌شود. شما می‌توانید از گازهایی که بدون فر هستند به‌عنوان کابینت استفاده کنید؛ زیرا قسمتی از این اجاق، برای گذاشتن برخی از لوازم و اسباب شما مناسب است.

اما نوع فر دار این محصول، برای کسانی که آشپزی گسترده‌ای دارند و خوراکی‌های گوناگون مانند شیرینی، کیک و پیتزا درست می‌کنند، مناسب به‌حساب می‌آید، اگر فر اجاق گاز شما جوجه‌گردان داشته باشد، پس از قرار دادن تکه‌های جوجه در این قسمت، این دستگاه به‌منظور پخت کامل تکه‌های مختلف، به‌صورت اتوماتیک شروع به چرخش می‌کند. استفاده از اجاق‌ گازهای معمولی را به کسانی پیشنهاد می‌دهیم که آشپزخانه‌های بزرگ‌تری دارند؛ زیرا این محصول نسبت به نوع دیگر آن، حدودا فضای بیشتری را اشغال می‌کند.

اجاق گاز توکار

این محصول، نمی‌توانند جابجا شوند و روی بخشی از قسمت آشپزخانه مانند کابینت یا میزهای مخصوص نصب می‌شوند که اکثر به‌صورت گازی هستند. چند برندهای مختلف خارجی و داخلی دیگر نیز برای تولید این محصول، با استفاده از صفحه‌های لمسی زیبا و شیک، پرداخته است. تعداد شعله‌هایی که برای گازهای توکار وجود دارد، از یک تا شش عدد هستند، اما اجاق توکار ۴ یا ۵ شعله پرفروش‌ترین مدل از این محصول است که با اشغال کردن فضای کم، باعث می‌شود که فضای زیادی از آشپزخانه شما گرفته نشود.

اجاق‌های گازی توکار باید باکیفیت و تنوع بالا باشند و با داشتن خدمات پس از فروش، تولید شوند‌ این عوامل، باعث می‌شود تا برندهای گوناگون این نوع از اجاق گاز با یکدیگر بر سر موضوع تولید این محصول با چنین ویژگی‌هایی رقابت داشته باشند.

اجاق گاز رومیزی

این نوع کالا، کارایی کمتری نسبت به دیگر انواع گازها را دارند؛ اما قیمت آن‌ها به‌صرفه‌تر است و به‌آسانی نیز می‌توانند جابجا شوند. این نوع محصول، دارای شعله‌های کم است و با داشتن ظاهری زیباتر نسبت به بقیه محصولات، نظر برخی از افراد را به‌سوی خود جذب کرده، این نوع کالا بیشتر برای پخت و پز کم پیشنهاد می‌شود.

جنس انواع اجاق گازها

همان‌طور که درباره این محصول به شما گفته شد که به دو صورت گازی و برقی کار می‌کنند، جنس آن‌ها نیز به گونه‌های متفاوت استیل، سرامیک، شیشه‌ای و ترکیب شیشه با دیگر جنس‌ها تقسیم می‌شود که در ادامه برای شما انواع آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

جنس گاز از نوع استیل

این نوع از محصول، با داشتن دو نوع ساده و آجدار و به دلیل مقاومت و زیبایی که نسبت به دیگر گازها دارد، از طرفدارهای بیشتری برخوردار هستند. مواد غذایی روی سطح این کالا، نمی‌چسبد و به‌راحتی از بین می‌رود و همین امر، استفاده از این محصول راحت‌تر کرده است.

مدل ساده این محصول، امکان خش برداری بیشتری داشته و حالت صیقلی و براقی دارند؛ اما مدل‌های آجدار، به‌صورت ضد خش هستند و با داشتن سطح خشن‌تری، پاک کردن روغن را به روی خود، کمی سخت‌تر می‌کند و درگذشت زمان، حالت کدر و چرک مرده را برای این گاز به وجود می‌آورد.

اطلاعاتی که شما باید قبل از خرید جنس اجاق گاز ها بدانید

اگر این محصولات صفحه‌های سرامیکی دارند، باید بدانید که در برابر حرارت، چربی و گردوغبار، مقاومت بیشتری داشته و اگر روی صفحه این گاز آب سرد ریخته شود، محصول ترک بر نخواهد داشت و شست‌وشو و پاک کردن لکه‌های آن، به‌راحتی انجام می‌شود. با توجه به ویژگی‌های گفته‌شده، این محصول طرفداران زیادی پیدا کرده و برخی از مدل‌های سرامیکی آن با شیشه نیز ترکیب می‌شود.

 

اجاق گاز

مدل شیشه اجاق گاز

این نوع از اجاق گاز، دارای ظاهری بسیار زیبا است و صفحه شیشه‌ای آن‌ها، نشکن به‌کاررفته و در برابر حرارت، از مقاومت بالایی برخوردار است. پس از هر بار پخت و پز با این محصول باید شیشه این محصول را تمیز کنید تا باقی‌مانده چربی و لکه‌های غذا بر روی آن نماند. شیشه‌هایی که بر روی این اجاق‌گازها استفاده‌شده، راحت و سریع تمیز می‌شود و اگر شما از آب سرد برای شستشو استفاده کنید ترک بر نخواهند داشت.

هنگام خرید اجاق گاز چه نکاتی را باید رعایت کنیم

اجاق‌ گازهای صفحه‌ای، کم‌مصرف بوده و با داشتن ضخامت کم به‌اندازه ۵ تا ۶ سانتی‌متر فر ندارند و شما اگر علاقه‌مند به آشپزی با فر هستید، باید به‌طور جداگانه برای خود آن را خریداری کنید. نکاتی که شما باید برای خریداری برخی از لوازم آشپزخانه مانند اجاق گاز دقت کنید، عبارت‌اند از:

 • انتخاب تعداد شعله گاز با توجه به تعداد افراد خانواده: برای خرید این محصول شما باید علاوه بر توجه به فضای آشپزخانه خود، تعداد افراد خانه را نیز در نظر بگیرید؛ برای مثال بهترین گزینه برای خانواده‌هایی که پرجمعیت هستند، گاز ۵ و ۶ شعله و برای خانواده‌های کم‌جمعیت، گازهای سه یا چهار شعله پیشنهاد می‌شود.
 • در نظر گرفتن ایمنی گاز: اجاق‌گازهایی که از ترموکوپل و فندک برخوردار بوده، دارای ایمنی بیشتری هستند؛ زیرا هنگام خاموش شدن، باعث قطع شدن جریان گاز می‌شوند.

 توصیه‌هایی در خصوص خرید اجاق گاز

 • اجاق‌های برقی را خریداری نکنید: این گازها به دلیل داشتن قیمت زیاد و گران بودن نسبت به دیگر محصولات. به‌صرفه نیستند و گزینه مناسبی به‌حساب نمی‌آیند.
 • توجه به محل قرارگیری اجاق گاز: اگر سطح میز یا کابینت آشپزخانه شما باریک است، شما می‌توانید از گازهای توکار استفاده کنید که همه شعله‌های آن در یک ردیف بوده یا شکل آن مستطیلی هستند.
 • دقت به فاصله بین شعله‌ها: توجه به این مورد، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید قبل از خرید اجاق گاز رعایت شود؛ زیرا فاصله‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که شما بتوانید چند قابلمه روی گاز هم‌زمان قرار دهید.

هدف از ارائه این مقاله، به دست آوردن اطلاعاتی درباره اجاق گاز و ویژگی‌های آن بود. پیش از خرید لوازم آشپزخانه باید اطلاعات کافی درباره آن‌ها را به دست آورید و سپس خرید خود را انجام دهید. امیدواریم که مقاله توانسته باشد به اطلاعات شما در زمینه خرید یک اجاق گاز مناسب کمک کرده باشد.

لیست محصولات منتخب

اجاق گاز فردار برتینو مدل Bergamo

اجاق گاز «برتینو» (Bertino) مدل Bergamo با طراحی مدرن و با داشتن 5 شعله به بازار عرضه شده است. این محصول شرکت برتینو دارای شعله زمان‌دار است و با داشتن تایمر دیجیتالی لمسی با قابلیت تنظیم 24 ساعته و تایمر دوم مجزا ارزش خرید بالایی دارد.

۸,۷۹۰,۰۰۰ تومان

‏اجاق گاز سینجر مدل SG-Apple

اجاق گاز سینجر مدل SG-Apple از محصولات باکیفیت سینجر است. این اجاق‌گاز 5 شعله است که ترتیب چیدمان شعله‌ها به‌صورت قرینه، دو عدد در هر طرف و شعله بزرگ در وسط است. شبکه چدنی روی شعله‌ها قدرت و مقاومت زیادی در مقابل حرارت و وزن قابلمه و تابه داشته و با اندازه مناسب و دقیق طراحی‌شده است تا پخت غذا در ظروف مربوطه به‌خوبی انجام شود.

۷,۸۰۰,۰۰۰ تومان

اجاق گاز ایندزیت مدل kp 958

اجاق گاز kp 958 ایندزیت مجهز به 5 شعله میباشد . فندک اتوماتیک این اجاق گاز روشن کردن و استفاده از آن را بسیار تسهیل نموده است . این اجاق گاز از جنس استیل میباشد . یکی از ویژگی های اصلی این اجاق گاز فر برقی و طراحی کاملا استاندارد و ایمن آن است.

۳۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان

اجاق گاز هاردستون مدل LUXURY-SS

مشخصات کلی

 • ارتفاع
  90 سانتی متر
 • پهنا
  88 سانتی متر
 • عمق
  63 سانتی متر
 • وزن
  72 کیلوگرم
۶,۷۶۹,۰۰۰ تومان
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه