نکات مهم خرید هود آشپزخانه + معرفی بهترین مارک هود

 • 2 اردیبهشت 1400
 • 0 نظر
 • admin

لوازم برقی اشپزخانه برای ایجاد فضایی مناسب برای پخت و پز و انجام کارهای مرتبط با آشپزخانه ضروری هستند، برخی از این وسایل مانند هود نقش مهم و پر اهمیتی دارند چرا که بدون آن فضای آشپزخانه با بوی نامطبوع، دود و هوای آلوده پر شده و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد. همچنین هود با پاکسازی هوای آلوده به ایجاد یک هوای تمیز و عاری کردن آن از بوی نامطبوع و بالا بردن کیفیت زندگی در خانه نیز کمک می‌کند. هودها انواع مختلفی دارند و کاربرد این ابزار اشپزخانه به طور کلی پاکسازی هوای خانه است، این وسیله برقی به طور معمول بالای گاز قرار می‌گیرد تا بتواند تمامی بوی غذا و دود حاصل از روغن را به خود جذب کرده و هوا را پاکیزه کند. ابزار آشپزی مختلفی برای یک آشپزخانه کامل نیاز است ولی هود یکی از ضروری‌ترین این ابزارها است.

 

هود اشپزخانه

هود ضرورتی در میان لوازم برقی اشپزخانه

اگر برای خرید هود آشپزخانه به یک فروشگاه لوازم‌خانگی مراجعه کنید، با مدل‌های متنوعی مواجه خواهید شد. برای انتخاب هود مناسب بهتر است پیش از تصمیم‌گیری در رابطه با شکل ظاهری آن، از کیفیت هود مطلع شوید. در این مقاله مطالبی را به‌عنوان راهنمای خرید هود آشپزخانه بیان خواهیم کرد و همچنین به نحوه کاربرد و انواع این وسیله پر اهمیت از لوازم برقی آشپزخانه می‌پردازیم.

کاربرد هود

در میان لوازم برقی که در آشپزخانه به کار می‌رود هود کمتر به چشم می‌آید ولی در صورت نبود آن فضای آشپزخانه دودگرفته و نامطبوع می‌شود. این ابزار کاربردی که اغلب بی سر و صدا به کار خود مشغول است یکی از ضروری‌ترین مواردو ابزار اشپزخانه است چرا که فردی که در آشپزخانه مشغول آشپزی است نیاز به تنفس هوای پاک دارد، لازم است گرما و بوی غذا به طریقی از آشپزخانه خارج شود و هود به بهترین شکل این عمل را انجام می‌دهد. قدرت و سرعت هود و همچنین فیلتر آن در انجام این وظیفه اهمیت فراوان دارند، ساختار این وسیبه و ابزار آشپزی به شکلی است که هوای آشپزخانه را می‌مکد و از فیلتر خود عبور می‌دهد و به این ترتیب چربی، دود، بوی نامطبوع غذا و هوای آلوده را از محیط آشپزخانه خارج می‌کند.

 

هود آشپزخانه و انواع آن

هود ازجمله تجهیزات پرکاربرد جهت تهویه هوا در آشپزخانه و از مهمترین لوازم اشپزخانه است. درواقع هود بخار، دود و بوی غذا را هنگام آشپزی از آشپزخانه خارج می‌کند. همچنین هود با جذب رطوبت و چربی مانع نشستن آن‌ها بر روی دیوار می‌شود. هود آشپزخانه مدل‌های مختلفی دارد که در ادامه به انواع مختلف این ابزار آشپزی خواهیم پرداخت.

 

هود زیر کابینتی

هود زیر کابینتی یکی از مدل‌های قدیمی به‌حساب می‌آید. همان‌طور که از نام هود زیر کابینتی مشخص است، این مدل از هودها را در زیر کابینت نصب می‌کنند. هودهای زیر کابینتی دارای موتوری به شکل هواکش و فیلتری از جنس پشم‌شیشه هستند. هودهای زیر کابینتی در مقایسه با مدل‌های جدید سروصدای بیشتری تولید می‌کنند و گزینه مناسبی برای آشپزخانه‌های امروزی نیستند!

 

هود شومینه‌ای

هودهای شومینه‌ای در طرح‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. این مدل از هودها دارای قدرت مکش بالایی هستند! علاوه بر این هودهای شومینه‌ای دارای صفحه‌نمایش الکترونیکی، سنسور تشخیص دود و ویژگی‌های دیگری هستند.

 

هود شومینه ای

هود شیب‌دار

یکی دیگر از انواع هود از لوازم برقی زیبا و مهم آشپزخانه نوع شیب دار آن است، اگر به دنبال زیباسازی آشپزخانه هستید بهتر است سراغ هودهای شیب‌دار بروید! این مدل از هودهای آشپزخانه با کمی زاویه نسبت به صفحه گاز نصب می‌شوند و نمای مناسبی را ایجاد می‌کنند. به همین دلیل هودهای شیب‌دار معمولاً در مقایسه با هودهای شومینه‌ای قدرت مکش کمتری دارند! همچنین این مدل از هودها صدای کمتری نیز تولید می‌کنند! اگرچه قدرت موتور هود بر این عوامل تأثیر می‌گذارد!

 

هود اشپزخانه

هود مخفی

اگر به دنبال هودی هستید که کارآیی کاملی داشته باشد ولی ظاهر آشپزخانه شما را دچار اشکالی نکند و به دکوراسیون داخلی آن لطمه‌ای نزند از یکی از لوازم برقی مخفی استفاده کنید. این مدل از هودها به‌صورت توکار نصب می‌شوند و فضایی را اشغال نمی‌کنند. هودهای مخفی می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای افرادی باشند که قصد زیباسازی آشپزخانه خود را دارند.

 

هود مخفی

هود جزیره‌ای

هود جزیره‌ای ظاهر بسیار جالب و زیبایی دارد! نصب این نوع از هودها با سایر مدل‌ها متفاوت است. هودهای جزیره‌ای معمولاً دارای ظاهری به شکل کره، استوانه یا مکعب هستند و از سقف آویزان می‌شوند. اگر اولویت شما در انتخاب هود زیباسازی آشپزخانه است می‌توانید سراغ هودهای جزیره‌ای بروید.

 

هود جزیره ای

هنگام خرید هود آشپزخانه به چه نکاتی باید توجه داشت؟

ضمن آشنایی با انواع هودهای آشپزخانه بهتر است هنگام خرید هود به نکاتی توجه داشته باشید. در خرید لوازم برقی خانه به خصوص ابزار اشپزخانه لازم است دقت و توجه کافی به کار رود زیرا این ابزارها حساسیت بیشتری نسبت به انواع غیربرقی دارند و خرید آنها نیازمند توجه بیشتری به نکات خاص است. در ادامه نکات مهمی را برای انتخاب هود مناسب بیان می‌کنیم.

 

تعیین بودجه برای خرید هود آشپزخانه

پیش از اینکه به‌منظور خرید هود به فروشگاه لوازم‌خانگی مراجعه کنید بهتر است نگاهی به جیب خود بیندازید! درواقع برای خرید هود آشپزخانه پیش از هر کاری باید میزان بودجه خود را مشخص کنید. سپس با توجه به آن می‌توانید یک هود مناسب برای آشپزخانه خود انتخاب کنید.

 

فیلتر هود آشپزخانه

هود یکی از وسایل و ابزار آشپزی است که بدون آن امکان تنفس راحت در هنگام آشپزی مهیا نیست، این ابزار با فیلتر هوا به پاکسازی محیط می‌پردازد بنابراین فیلتر آن اهمیت ویژه‌ای دارد. فیلترها از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده هود آشپزخانه محسوب می‌شوند! فیلترهای زغالی در جذب و زدودن چربی و بو عملکرد بسیار خوبی دارند! به همین دلیل این فیلترها برای آشپزخانه‌هایی که معمولاً در آن‌ها غذاهای سرخ‌کردنی طبخ می‌شود مناسب هستند. با توجه به سخت بودن نظافت فیلترهای زغالی بهتر است آن‌ها را به‌صورت دوره‌ای تعویض کرد!

درصورتی‌که معمولاً غذاها را به‌صورت بخارپز یا بدون استفاده از روغن با حرارت‌های بالا طبخ می‌کنید، می‌توانید هودهایی با فیلترهای آلومینیومی را انتخاب کنید! این فیلترها به‌سادگی قابل شستشو هستند و الزامی به تعویض آن‌ها نیست.

همان‌طور که گفتیم در هودهای زیر کابینتی از فیلترهایی از جنس پشم‌شیشه استفاده می‌شود. این فیلترها قابل شستشو نیستند و پس از مدتی باید تعویض شوند.

 

قدرت هود آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام خرید هود باید به آن توجه داشته باشید میزان قدرت آن است! هرچه قدرت هود بیشتر باشد مسلماً میزان حجمی از هوا را که جذب می‌کند نیز افزایش خواهد یافت. همچنین سرعت جریان هوا در یک هود به اندازه آشپزخانه وابسته است!

اگر به پختن غذاهای روغنی یا پرعطر و بو عادت دارید باید به دنبال هودهایی با موتور قدرتمند باشید! هودهایی که بتوانند در زمان کم‌حجم بالایی از چربی، رطوبت و بوی غذای موجود در هوا را از بین ببرند. امروزه اکثر هودها قادر به کار کردن با دو یا سه سرعت مختلف هستند.

سروصدای هود آشپزخانه

یکی از مهمترین نقاط منفی لوازم برقی صدای آن‌ها است. سروصدای آزاردهنده هود سبب می‌شود تا بسیاری از افراد از آن استفاده نکنند! ازاین‌رو بسیار مهم است که موتور هود موردنظر شما سروصدای کمتری ایجاد کند! صدای یک هود آشپزخانه به‌طور استاندارد باید در بازه 53 الی 63 دسی‌بل باشد! البته این میزان صدا معمولاً هنگام کار کردن هود در سرعت‌های پایین‌تر (نهایتاً تا دور سوم) محاسبه می‌شود. صدای کم ابزار آشپزخانه به خصوص هود که گاهی بیشترین صدای ممکن را تولید می‌کند در داشتن آشپزخانه‌ای آرام و ساکت اهمیت فراوان دارد.

 

جمع بندی انواع و راهنمای خرید هود

اگرچه هنگام انتخاب هود آشپزخانه، زیبایی ظاهری آن اهمیت ویژه‌ای دارد؛ اما باید به موارد دیگری نیز توجه داشت. قدرت موتور هود، میزان سروصدای آن و فیلترها از مهم‌ترین عواملی هستند که باید موردبررسی قرار گیرند. لوازم برقی آشپزخانه به طور کلی حساس هستند و لازم است در خرید آنها به نکات خاصی توجه شود، درباره هود صدا آن اهمیت دارد زیرا اگر صدای هود زیاد باشد استفاده از آن به جای ایجاد فضایی مطبوع خود عامل آزار و ناآرامی در آشپزخانه است. قدرت این ابزار آشپزخانه نیز اهمیت دارد زیرا هود با قدرت پایین توان پاکسازی هوا را نداشته و نمی‌تواند به خوبی فضایی عاری از بو و دود ایجاد کند و آشپزی در میان دود و بوی غذا احساس خوبی ایجاد نمی‌کند.

لیست محصولات منتخب

هود آشپزخانه مورب کن مدل مارس

 • محدوده سایز: 85 و بزرگتر از 85
 • تعداد دور موتور عادی: 3
 • صفحه نمایش: دارد
 • نوع کلید: لمسی
 • تعداد موتور: دو عدد
۲,۰۵۰,۰۰۰ تومان

هود مورب درسا مدل Diana سایز 90

 • محدوده سایز: 85 و بزرگتر از 85
 • تعداد دور موتور عادی: 4
 • دور فوق سریع: ندارد
 • صفحه نمایش: ندارد
 • نوع کلید: فشاری
۱,۴۴۰,۰۰۰ تومان

هود مخفی درسا مدل Aram سایز 70

 • محدوده سایز: 61 تا 85
 • تعداد دور موتور عادی: 4
 • صفحه نمایش: ندارد
 • نوع کلید: فشاری
 • تعداد موتور: یک عدد
۱,۳۰۵,۹۶۰ تومان

هود مخفی درسا مدل Aida سایز 70

 • محدوده سایز: 61 تا 85
 • تعداد دور موتور عادی: 4
 • دور فوق سریع: ندارد
 • صفحه نمایش: ندارد
 • نوع کلید: لمسی
۱,۵۴۰,۰۰۰ تومان

هود شومینه ای درسا مدل Venus سایز 90

 • محدوده سایز: 85 و بزرگتر از 85
 • تعداد دور موتور عادی: 4
 • صفحه نمایش: دارد
 • نوع کلید: لمسی
 • تعداد موتور: یک عدد
۲,۶۴۲,۰۰۰ تومان
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه