چگونه کابینت آشپزخانه مان را انتخاب کنیم؟

  • 3 مهر 1399
  • 0 نظر
  • admin

کابینت آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های آشپزخانه شما به حساب می‌آید که انتخاب و تهیه آن باید با دقت انجام شود و ملاک‌های بسیاری را در هنگام خرید لحاظ کنید. کابینت آشپزخانه از انواع جنس، طرح، رنگ و مدل برخوردار است؛ بنابراین اگر شما قصد تغییر دکوراسیون محیط آشپزخانه‌ی خود را دارید، پیش از خرید کابینت آشپزخانه نکات بسیاری را در نظر بگیرید، ما تصمیم داریم این کار را برای شما آسان کرده و نکات گوناگونی را بیان کنیم؛ پس ادامه‌ی متن را مطالعه کنید تا تصمیم درستی را بگیرید.

کابینت آشپزخانه

اگر شما قصد تغییر کوچکی در کابینت آشپزخانه را دارید یا حتی اگر می‌خواهید به طور کامل مدل دکوراسیون آشپزخانه خود را تغییر دهید، باید گفت کار آسانی پیش رویتان نخواهد بود و بهتر از پیش از آنکه تصمیم به کاری بگیرید از قبل آن را برنامه ریزی کنید. در رابطه با انتخاب کابینت آشپزخانه، فاکتورهای گوناگونی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

اولین نکته‌ای که امکان دارد ذهن شما را درگیر کند، سبک و مدل کابینت آشپزخانه خواهد بود، چرا که در این رابطه انتخاب‌های گوناگونی پیش پایتان است و این موضوع انتخاب را برای شما سخت خواهد کرد، البته باید گفت سلیقه‌ی آدمی بر انتخاب‌هایی که انجام می‌دهد، تاثیر دارد اما کسب اطلاعات در چنین مواردی که انتخاب مهمی را باید انجام دهید نیز مهم است؛ از همین جهت برای شما دو سبک اصلی کابینت آشپزخانه یعنی کابینت کلاسیک و مدرن و انواع دیگر را بررسی خواهیم کرد.

کابینت کلاسیک

اگر آشپزخانه‌ی شما بزرگ و بدون زاویه ساخته شده، ما به شما استفاده از کابینت کلاسیک را پیشنهاد می‌دهیم. کابینت کلاسیک زمانی به محیط آشپزخانه شما زیبایی خیره‌ای کننده‌ای می‌بخشد که به حالت قرینه مورد استفاده قرار گیرد، اما در کل به سبب جلوه‌ی خاصی که دارد، به محیط آشپزخانه شما نیز جلوه خواهد بخشید. در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه به سبک کلاسیک، از چوب رنگ نشده استفاده می‌شود که کمترین اجزای زائد را دارد و انتخاب رنگ سفید، بژ یا کرم برای آن بسیار مناسب به نظر می‌رسد و می‌تواند در کنار دیگر ابزار آشپزخانه ترکیب زیبایی را ایجاد کند.

کابینت کلاسیک

در طراحی کابینت کلاسیک، سادگی رنگ به چشم می‌خورد اما در کنار این سادگی شاهد طرح و مدل‌های گوناگون هستیم که تاثیر به وضوحی بر روی دکوراسیون آشپزخانه شما خواهند گذاشت. شما می‌توانید از حاشیه کاری‌های گوناگون یا درهای شیشه‌ای برای کابینت کلاسیک خود بهره ببرید، همچنین می‌توانید حالت کلاسیک آشپزخانه را حفظ و آن را متناسب با کف و دیواره‌ی آشپزخانه خود انتخاب کنید.

کابینت مدرن

در کنار کابینت کلاسیک، شاهد سبک شناخته‌ شده‌ی دیگری چون مدرن هستیم. این سبک از کابینت آشپزخانه، از تمام طرح‌های سنتی جدا شده و جدیدترین ایده و طرح را در آن مشاهده خواهیم کرد. در طراحی‌های کابینت مدرن، از در و فریم‌های زاویه دار، براق و ساده استفاده می‌کنند که با این کار فضای مناسبی نیز برای قرار گیری اجاق گاز و سینک ظرف شویی نیز فراهم می‌شود.

از موادی که در طراحی این نوع از کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به مواد مختلفی چون فلز، شیشه، پلاستیک، بتون و برخی دیگر از متریال اشاره کرد، همچنین باید اضافه کرد استفاده از شیشه‌های مات تاثیر بیشتری در طراحی و جلوه‌ی کابینت مدرن خواهد داشت.

کابینت آشپزخانه

 

از طرفی دیگر بسیاری از افراد، زمانی که کابینت مدرن را انتخاب می‌کنند، طرح ساده و صاف ام دی اف یا روکش دار را ترجیح می‌دهند که این روکش‌های در انواع گوناگون دیده می‌شوند و شما می‌توانید طرح‌هایی ساده یا طرح دار را برای آن برگزینید.

همانطور که گفتیم ماده اصلی در ساخت کابینت کلاسیک، چوب بود اما در کابینت مدرن شاهد استفاده از شیشه و فلز در کنار چوب هستیم که این موضوع خود بر طراحی کابینت شما تاثیر دارد و دکوراسیون خاصی را ایجاد خواهد کرد. رنگ نیز یکی دیگر از موضوعاتی به حساب می‌آید که در طراحی کابینت مدرن مورد بحث قرار می‌گیرد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند طراحی کابینت آشپزخانه خود را با رنگ اصلی، یعنی رنگ چوب انجام دهند اما از طرفی برخی دیگر از افراد از رنگ‌هایی چون قرمز، آبی، زرد و چند رنگ گوناگون دیگر نیز بهره می‌برند که این موضوع کاملا سلیقه‌ای بود و افرادی به خصوصی چنین چیزی را برای آشپزخانه خود می‌پسندند.

با توجه به آنکه طراحی کابینت مدرن ساده انجام می‌شود و شاهد مسائلی چون استفاده‌ی تاج و چراغ در طراحی آن نیستیم، باید گفت انتخاب مناسبی برای آشپزخانه‌های کوچک به حساب می‌آید، چرا که فضای آشپزخانه شما را بزرگ و جادار نشان خواهد داد و شاهد استفاده از آن در آپارتمان‌های شهری هستیم.

کابینت گلاس

پس از بررسی دو طرح اصلی کابینت آشپزخانه، یعنی کابینت مدرن و کلاسیک نوبت به بررسی دیگر انواع کابینت می‌رسد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها نیز اشاره خواهیم داشت. ماده‌ی اصلی در ساخت کابینت گلاس را می‌توان مغز ام دی اف در نظر گرفت که توسط یک لایه گلاس روکش می‌شود و طراحی براقی به این کابینت داده که خط و خش را به نسبت کمتر نشان می‌دهد و به نسبت قیمت مناسبی که دارد مورد توجه قرار می‌گیرد.

کابینت گلاس

 البته در رابطه با خش و خط باید گفت که این کابینت نیز خش می‌افتد، اما به دلیل طراحی براقی که دارد کمتر این موضوع مشخص می‌شود، البته لازم به ذکر است که اگر شما این کابینت را به رنگ تیره انتخاب کنید به آسانی خط و خش را نشان خواهد داد و اگر می‌خواهید که خط و خش بر روی کابینت‌های گلاس دیده نشود، کابینت خود را از رنگ‌های روشن انتخاب کنید.

کابینت ام دی اف

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری شاهد استفاده از کابینت آشپزخانه در نوع ام دی اف هستیم و یک مدل از کابینت‌های مدرن به حساب می‌آید؛ ام دی اف در حقیقت یک تخته فیبر خشک و فشرده است که بر روی آن با استفاده دستگاه پرس و ایجاد حرارت، چسبی را می‌چسبانند و تنوع انواع آن‌ها در لایه‌ای که بر روی مغزی چسبانده می‌شود است، اگر نه همگی مغزی یکسانی دارند.

 

کابینت ام دی اف

ساختار و کیفیت

علاوه بر نوع کابینت آشپزخانه که انتخاب می‌کنید، کیفیت و ساختار آن نیز از تاثیر بالایی برخوردار است، چرا که قرار است چندین سال از آن‌ها استفاده کنید. کیفیت کابینت آشپزخانه را می‌توان شامل موارد گوناگونی چون نحوه‌ی قرار گیری بخش‌های مختلف کابینت آشپزخانه در نظر گرفت، البته عوامل مهمتری چون جنس، طراحی و مواد به کار رفته در آن نیز تاثیر بالایی در ساختار و کیفیت دارند و شما باید به این مسائل توجه داشته باشید.

قفسه بندی کابینت مورد نظر شما

قفسه بندی کابینت آشپزخانه یکی از بخش‌های مهم و قابل توجه در هنگام خرید کابینت که خود یکی از مهم‌ترین ابزار آشپزخانه است، به حساب می‌آید و برای بسیاری از خانم‌ها این مورد اهمیت بالایی دارد، چرا که با استفاده از قفسه بندی مناسبی که برای کابینت آشپزخانه انتخاب می‌شود، می‌توانند به زیبایی و با راحتی برای ظروف و وسایل خود، چیدمان مناسبی را ایجاد کنند؛ بنابراین بهتر است برای کابینت مورد نظر خود، قفسه بندی مناسبی را در نظر بگیرید تا علاوه بر کارایی بالا محیط آشپزخانه شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

کابینت

کابینت درب دار مناسب است یا کشویی؟

انتخاب کابینت درب دار یا کشویی برای افراد سوالات گوناگونی را ایجاد می‌کند که کدام طرح مناسب تر است؟ باید گفت اگر به دنبال یک فضای مناسب برای قرار دادن ظروف خود هستید، بهتر است کابینت کشویی را انتخاب کنید و طراحی آن به‌گونه‌ای باشد که عمق مناسبی برای آن در نظر گرفته شود تا بتوانید ابزار آشپزخانه خود را به راحتی در آن‌ها قرار دهید.

مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم از عوامل تاثیر گذار در هنگام انتخاب کابینت آشپزخانه اند که  باید به آن‌ها توجه کرد تا انتخاب درستی در این جهت داشته باشید. امیدواریم مطالب ذکر شده در این راستا به شما کمکی کرده باشند.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه