کتاب آشپزی؛ نیاز هر آشپزخانه

  • 20 شهریور 1399
  • 0 نظر
  • admin

امروزه آشپزی دیگر تنها یک هنر به حساب نمی‌آید؛ بلکه به یک فناوری، علم و صنعت تبدیل شده است. چرا که با گذشت زمان، تجربه‌های بسیاری کسب شده است و به تدریج رستوران‎هایی با دستورهای غذایی منحصر به فرد، مشتریان بسیاری را به سوی خود جلب کرده‌اند. امروزه اصول آشپزی در قالب یک علم، در بسیاری از دانشگاه‌ها تدریس و کتاب‌های آشپزی تخصصی با دستورهای غذایی متفاوت منتشر می‌شوند.

اصولا در سراسر جهان تکنیک‌ها و مواد اولیه پخت و پز متفاوت هستند که می‌توانند منعکس‌کننده سنت‌ها و روندهای منحصر به فرد زیست محیطی، اقتصادی و فرهنگی هر منطقه باشند. به همین دلیل، به کمک کتاب‌های آشپزی منتشر‌شده در هر منطقه، افراد سایر مناطق می‌توانند از ذائقه و دستورهای غذایی آن‌ها آگاه شوند.

البته با وجود وب‌سایت‌ها، وبلاگ‎ها و شبکه‌های اجتماعی؛ ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که دیگر نیازی به مراجعه به کتاب‌های آشپزی نیست. اما در واقعیت چنین نیست؛ زیرا نکات و ترفندهایی که شما در یک کتاب آشپزی با آن‌ها برخورد می‌کنید؛ هرگز در یک وب‌سایت و یا وبلاگ پیدا نخواهید کرد. از طرفی، معمولا نویسنده‎ی یک کتاب آشپزی کسی است که سال‎ها در این زمینه تبحر دارد و تجربه‌های بسیاری کسب کرده است و مطمئنا دستورهای غذایی ارائه‌شده توسط وی معتبر هستند اما اعتماد کامل به دستورهای غذایی ارائه‌شده در بستر اینترنت کمی مشکل است.

از سال‌های قبل، کتاب‎های آشپزی زیادی به قلم نویسندگان مختلف در ایران منتشر شده است. از نظر ما بهتر است پیش از خرید یک کتاب آشپزی که معمولا به دلیل حجم بالای خود قیمت بالایی نیز دارد؛ کمی تحقیق کنید. کتابی خریداری کنید که در عین ارائه‎ی ترفندهای جزئی آشپزی، دقت کامل را در ذکر مرحله به مرحله دستور تهیه یک غذا به خرج داده باشد و دستورها و غذاهای پیشنهادی آن با ذائقه‎ی خانواده‎ی شما سازگار باشد. به همین دلیل، در این مطلب به چند کتاب برتر آشپزی ایرانی، برای کمک به شما اشاره شده است. با ما همراه باشید.

کتاب مستطاب آشپزی؛ از سیر تا پیاز

این کتاب آشپزی بی‌نظیر به قلم مرحوم نجف دریابندری و همکاری همسر ایشان خانم فهیمه رستگار نوشته شده است. نجف دریابندری در قسمتی از این کتاب می‌گوید:” اولین نکته‌ای که خواننده‌‎ی گرامی باید بداند این است که هیچ‌‌کس با خواندن کتاب آشپزی آشپز نمی‌شود؛ اما نکته‌‎ی دوم این است که هیچ آشپزی و نیز هرکسی که خیال آشپز شدن داشته باشد از کتاب آشپزی بی‌نیاز نیست”.

کتاب آشپزی

 

این کتاب سرگرم‌کننده، حاصل تجربیات آشپزی یک مترجم معروف است و حتی می‌توان آن را جامع‌ترین کتاب آشپزی ایرانی دانست. در واقع سبک نوشتاری این کتاب مانند دیگر کتاب‌های رایج آشپزی موجود در بازار نیست و هدف آن نگاه به آشپزی به عنوان یک مقوله‌ی فرهنگی است. در کنار ارائه‎ی دستورهای غذایی در آن، به انواع مکتب‌های آشپزی از جمله آشپزی هندی، چینی، عربی، فرانسوی، رومی، ایتالیایی، روسی و ترکی نیز اشاره شده است که در کتاب‎های دیگر وجود ندارند.

اگر به تازگی می‌خواهید آشپزی کردن را شروع کنید؛ این کتاب یک مدرس با حوصله و باسواد است که می‌تواند شما را با تمامی نکات آشپزی، از نحوه آشنایی و تهیه‌ی مواد اولیه گرفته تا شیوه‎ی کار با انواع ابزارهای آشپزخانه و در نهایت پخت غذاهای مختلف آشنا کند. از نظر بسیاری از علاقه مندان به کتاب، این کتاب می‌تواند با بیان شیوای خود به عنوان یک کتاب مرجع در هر کتابخانه‌ای جای بگیرد.

کتاب هنر آشپزی

این کتاب به قلم رزا منتظمی با نام شناسنامه‌ای فاطمه بحرینی، در بازار کتاب بسیار پرطرفدار است. چرا که از نظر بسیاری از افراد، خانم رزا منتظمی مدرس آشپزی ایران است. او از سال 1337 کلاس‎‌های آموزشی آشپزی و شیرینی‌پزی برگزار می‌کرده است و به نوعی کتاب او از قدیمی‌ترین کتاب‌های آشپزی ایرانی به حساب می‌آید. طبق آمار، این کتاب آشپزی بعد از قرآن و دیوان حافظ، از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در ایران است. اولین نسخه‎ی آن در سال 1343 منتشر شد که دارای 600 دستور غذایی بود و از چاپ 41 ام به بعد با تلاش نویسنده به 1700 دستور رسید. این کتاب فقط دارای دستورهای غذایی ایرانی نیست و دستورهای غذایی فرنگی زیادی نیز در آن یافت می‌شود که به لطف بیان خوب و شیوای نویسنده، آشپزی کردن را برای هر کسی آسان کرده است.

کتاب هنر اشپزی

کتاب دایره‌المعارف آشپزی ایرانی

این کتاب که به قلم ساناز مینایی نوشته شده است؛ حاصل تجربیات 37 سال سفر به مناطق مختلف ایران است. به همین دلیل، ممکن است در این کتاب با عناوین خوراکی‌هایی برخورد کنید که تا به حال نشنیده‌اید. طبق آنچه که پشت جلد آن نوشته شده است؛ این اثر جامع حاوی ۲۹۹ دستور غذایی اصلی و ۳۴۳ دستور غذایی فرعی است.

دایره المعارف اشپزی ایرانی

هدف نویسنده این کتاب، حفظ فرهنگ غذایی غنی ایران و ترویج غذاهای سنتی آن است تا به مرور دستورهای غذایی ملل دیگر جایگزین آن نشوند. طی بازنگری در نوشتار این کتاب مرجع در طی سال‌های مختلف، بخشی از آن به قلم نویسنده به تغییرات اساسی که می‌توان در نحوه‎ی‌ استفاده از مواد اولیه اعمال کرد، اشاره کرده است. این کتاب را تهیه کنید و از فهرست دستورهای غذایی متنوع و کم‌نظیر آن بهره‌مند شوید.

کتاب انار و گل سرخ: دستورهای ‌آشپزی خانواده ایرانی من

نویسنده‎ی کتاب، آریانا بایدی، کسی است که در شبکه‎ی نشنال جئوگرافی به اجرای برنامه‌های آشپزی می‌پردازد. این کتاب در ابتدا به زبان انگلیسی تالیف شده است؛ سپس سام قریبیان آن را به فارسی ترجمه کرد. در این کتاب هر دستور غذایی با یک داستان همراه است که به خانواده‌ی نویسنده ربط پیدا می‌کند.

آریانا بایدی، یک سرآشپز ایرانی آمریکایی است که سعی کرد با نوشتن این کتاب آشپزی، تجربیات خود را از از غذاهای ایرانی در اختیار جهانیان بگذارد.

 

کتاب انار و گل سرخ

کتاب آشپزی سریع و آسان

با توجه به زندگی پرهیاهوی کنونی، بسیاری از ما فرصت کافی برای آشپزی نداریم. بنابراین مراجعه به یک کتاب آشپزی که دارای دستورهای غذایی سریع و آسان است؛ خالی از لطف نیست. مجموعه کتاب‌های آشپزی سریع و آسان می‌توانند در این زمینه کمک شایانی به ما بکنند؛ چرا که طبق دستورهای غذایی آن‎ها، در عین تهیه‎ی سریع غذاها ارزش غذایی آن‎ها نیز حفظ می‌شود.

اشپزی سریع و اسان

 

هر کتاب این مجموعه دارای 6 بخش است و هر بخش شامل 74 دستور غذایی است. در هر دستور علاوه بر ذکر مواد اولیه و طرز تهیه، تصاویر مربوطه، جدول ارزش غذايي و ميزان كالري هر غذا نیز ذکر شده است. علاوه بر دستور غذاهای ایرانی و شرقی، تعداد زیادی دستور غذهاای فرنگی نیز می‌توانید در این کتاب پیدا کنید.

کتاب آشپزی ایرانی دامیز

تاریخچه‎ی مهارت‌های ایرانیان در آشپزی، به قرن‌های گذشته بر می‌گردد. زمانی‌که از گیاهان مختلف برای تهیه‎ی غذا و حتی مصارف دارویی استفاده می‌کردند. این مهارت‌ها نسل به نسل منتقل شدند و با وجود تغییرات بسیار، هنوز هم به کار برده می‌شوند.

اشپزی ایرانی

این کتاب آشپزی با توجه به همین مساله به قلم ناصر زحمتکش و رضا باباخانلو نوشته شده است و در آن به تاریخچه‎ی آشپزی ایرانی و تفاوت آن با سایر کشورهای جهان اشاره کرده است. علاوه بر این، دستور پخت مشهورترین غذاهای ایرانی مانند مرصع پلو، آبگوشت، كباب دنده، زرشک‌پلو با مرغ و غیره و انواع دسرها و مرباهای ایرانی با بررسی ارزش غذايي آن‎ها نیز ذکر شده است.

کتاب روش طبخ برخی غذاهای رژیمی

این کتاب که به قلم صفورا سادات اخوت نوشته شده است؛ به دستور تهیه انواع زیادی از غذاهای ایرانی و فرنگی رژیمی اشاره کرده است. غذاهای کم‌کالری برای افرادی که می‌خواهند انواع غذاهای ایرانی مانند الویه یا کوفته تبریزی را به صورت رژیمی در دورانی که وزن خود را کاهش می‌دهند؛ بخورند.

البته کتاب‎‌های آشپزی بسیاری در بازار کتاب وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. اما ما سعی کردیم در این مطلب به کاربردی‌ترین و جامع‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. امیدواریم که مورد توجه شما واقع شده باشد.دز زیر لینک خرید بهترین کتاب های اشپزی را میتوانید مشاهده کنید:

 

 

لیست محصولات منتخب

کتاب آشپزی گیاهی بیش از صد نوع دستور آشپزی از ملل

۲۷,۰۰۰ تومان

کتاب آشپزی هیوا اثر رضا طاهری

کتاب اشپزی هیوا نوشته رضا طاهری را نشر داریوش به چاپ رسانده و توسط هافکو به فروش میرسد.

۶۹,۹۰۰ تومان

کتاب مستطاب آشپزی از سیر تا پیاز اثر نجف دریابندری دو جلدی

کتاب «مستطاب آشپزی» یا از سیر تا پیاز، نوشته‌ی نجف دریابندری، مترجم خوش‌قلم ایرانی است که آن را با همراهی همسرش، فهیمه راستکار، تالیف کرده است. از سیر تا پیاز، دو جلد کتاب خوشمزه و دوست‌داشتنی است.

۵۰۰,۰۰۰ تومان

کتاب دایره المعارف آشپزی ایرانی اثر جمعی از نویسندگان نشر سانازسانیا

۱۳۰,۰۰۰ تومان

کتاب آشپزی ایرانی دامیز اثر ناصر زحمتکش و رضا باباخانلو

۴۳,۱۲۰ تومان
به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه